Szlak zielony doliną górnej Łyny

Rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Dobrzyniu. Początkowo kierujemy się nią do wsi Łyna. Następnie obok tablic informacyjnych wchodzimy ścieżką do rezerwatu „Źródła rzeki Łyny im. prof. R. Kobendzy”.

Ścieżka biegnie łagodnie w dół i wkrótce po prawej stronie pojawiają się niewielkie cieki wodne. Docieramy do węzła szlaków w centrum rezerwatu i możemy powędrować za znakami żółtymi, albo iść dalej szlakiem zielonym. Szlak zielony prowadzi wzdłuż wartkiego potoku. Przekraczamy mostek i wkrótce dochodzimy do szerokiej drogi gruntowej gdzie znowu spotykamy znaki żółte. Dochodzimy następnie do Łyńskiego Młyna, gdzie możemy oglądać pozostałości młyna wodnego i niewielki staw powstały przez spiętrzenie wody. Dalej leśna droga doprowadza nas do szosy Łyna-Orłowo. Po lewej stronie znajduje się dobrze utrzymany cmentarz wojenny z 1914 roku. Następnie szlak prowadzi drogą gruntową na północny-wschód. Po prawej stronie widoczne jest jezioro Orłowo Wielkie. Nieopodal znajduje się rezerwat żółwia błotnego „Orłowo Małe”. Szlak prowadzi dalej do wsi Likusy, a następnie nadal przez las do Brzeźna Łyńskeigo. Rzeka Łyna jest już tu na tyle szeroka, że można rozpoczynać stąd spływy kajakowe. We wsi znajduje się wypożyczalnia kajaków. Z Brzeźna ponownie wychodzimy na krawędź rynny polodowcowej i kierujemy się na północ do wsi Kurki. We wsi kościół z XVIII wieku.

Szlak prowadzi dalej na wschód wzdłuż szosy, a następnie na skraju lasu skręca ponownie na północ. Wkrótce osiągamy brzegi największego na Pojezierzu Olsztyńskim jeziora Łańskiego i wędrujemy dalej widząc prawie przez cały czas lustro wody. Za niewielkim jeziorkiem Mały Wójek mijamy półwysep Lalka. Odtąd wędrówka prowadzi przez rezerwat „Las Warmiński” obejmujący blisko 1800 ha charakterystycznych dla Warmii zespołów leśnych: lasów grądowych i mieszanych. Znajdują się tu stanowiska wielu chronionych roślin. W granicach rezerwatu znajdują się również 4 jeziora i malowniczy, przełomowy odcinek rzeki Łyny. Szlak omija szerokim łukiem jezioro Ustrych, a następnie przeprowadza nas na lewy brzeg Łyny obok małej i nieczynnej już elektrowni wodnej. Kierując się nadal na północ osiągamy wkrótce skraj lasu. Opuszczamy tym samym teren rezerwatu i kompleks lasów napiwodzko-ramuckich. Przez wieś Ruś i dalej Bartążek dochodzimy do Jarot – dzielnicy Olsztyna.

Cały szlak liczy ok 48 km, a odcinek do Kurek 21 km.