- Bunkry Pozycji Olsztyneckiej sprawdzone w terenie

- j.w. ale silnie zniszczone (gruzy)

- Bunkry nie sprawdzone

- Bunkry zniszczone - już nieistniejące

- Bunkry jednoosobowe i betonowe kaponiery strzeleckie (Kochbunkry)

- Inne obiekty

Pozycja Olsztynecka

Pozycja Olsztynecka (Hohensteiner Stellung) została zbudowana przez Niemców w latach 1937-39 a jej przebieg wynikał nie tylko z analizy taktycznej ale również z doświadczenia. To właśnie tędy kierowane było natarcie armii Samsonowa w sierpniu 1914r. podczas bitwy pod Tannenbergiem. Pozycję Olsztynecką wytyczono łukiem na odcinku ponad 80 km(*) od jeziora Szeląg Wielki, wzdłuż, rzeki Drwęcy i jez. Mielno, dalej w rejonie Witramowa i Bolejn, jez. Omulew, jez. Dłużek do jez. Kalwa i Serwent. Zatem gdzie tylko można było wykorzystano naturalne przeszkody natomiast najsilniej zabezpieczane były główne drogi. Przy nich właśnie ustawiono schrony bojowe z których można było prowadzić ostrzał z broni maszynowej (ckm MG 08 lub MG 34) oraz działka p.panc. kalibru 37mm (PAK Panzerabwehrkanone wz. 35/36) mogącego z odległości 1000m przebić 22 mm pancerz czołgu lub tankietki. Wokół nich rozmieszczono i dobrze zamaskowano schrony bierne, mające zapewnić osłonę oddziałom piechoty. Do 1939 roku powstało prawdopodobnie 120(**) takich schronów. Większość dotrwała do dziś w dość dobrym stanie.

Latem 1939 roku rozpoczęto ześrodkowanie 3 Armii niemieckiej do uderzenia na Polskę. Wzrastającą liczbę jednostek Wehrmachtu tłumaczono przygotowaniami do uroczystości tannenberskich, organizowanych w Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem. Pozycja Olsztynecka stała się zapleczem dla I Korpusu gen. Petzela uderzającego na kierunku mławskim. Po zwycięskiej wojnie z Polską, fortyfikacje olsztyneckie znalazły się daleko od nowych granic i przestały pełnić rolę obronną. Dopiero w 1944 roku w obliczu realnego zagrożenia ze strony Armii Czerwonej, Niemcy rozpoczęli odnawianie umocnień. Wykopano rowy przeciwczołgowe i kilka linii okopów wzmocnionych tzw. Kochbunkrami (jednoosobowe stanowiska w postaci betonowych studzienek), montowano zasieki i zapory. Do wykonania tych prac wykorzystano również jeńców ze Stalagu IB. W styczniu 1945 roku wojska radzieckie bez większego oporu przeszły Pozycję Olsztynecką.

W listopadzie 2010 roku w Witramowie przeprowadzono skomplikowaną technicznie operację przeniesienia w całości betonowego bunkra ważącego 464 tony. Operacja ta kosztowała ok. 2 mln zł przez co media okrzyknęły schron w Witramowie „najdroższym bunkrem w Polsce”. Żeby możliwe było przeniesienie go w całości, został obudowany stalową klatką o wadze 66 ton i wymiarach 12 na 11 i wysokości 6 metrów. Klatkę z bunkrem podniosły dwa żurawie gąsienicowe „HERKULES”, każdy o udźwigu ok. 500 ton i przeniosły na odległość ok. 50 metrów. Bunkier stał pierwotnie przy krawędzi jezdni drogi krajowej nr 7 i podczas jej przebudowy do klasy drogi ekspresowej okazał się poważną przeszkodą ponieważ to obiekt zabytkowy. Gdy Wojewódzki Konserwator Zabytków kategorycznie nie zgodził się na jego zniszczenie, tańszym rozwiązaniem okazało się przeniesienie bunkra niż zmiana przebiegu drogi

Relacja z operacji.

Dzięki inicjatywie i społecznej pracy członków Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie powstał w Starych Jabłonkach Skansen Fortyfikacji. Odrestaurowano jeden z lepiej zachowanych bunkrów bojowych Pozycji Olsztyneckiej (SP/Pak 5), aranżując w jego wnętrzu wystawę wyposażenia wojskowego przybliżającą warunki zakwaterowania i służby żołnierzy. Skansen fortyfikacji obejmuje również 5 schronów biernych rozmieszczonych w najbliższej okolicy.

Fotografie SP 5: ZŻWP Koło nr 5 Ostróda – Skansen Fortyfikacji Bunkier Stare Jabłonki

Prezentowaną powyżej mapę Pozycji Olsztyneckiej, oparłem na początku jej powstawania, o własne badania. Najpierw te najłatwiejsze, czyli usytuowane przy drogach bunkry bojowe. Potem usiłowałem namierzać lokalizację bunkrów biernych przy pomocy mapy cieniowanej rzeźby terenu z Geoportalu. Dość skutecznie. Dlatego cieniowana rzeźba jest jedną z nakładek, którą dodałem do prezentacji. Ostatecznie, najwięcej lokalizacji udało się ustalić dzięki blogowi na Facebooku (p. niżej) i prezentowanym tam mapkom poglądowym. Stąd też wzięła się identyfikacja bunkrów. Bierne mają numerację kolejną(***) z poprzedzającą literą L (laufende Nummer). W wielu z nich z resztą, zachowały się oryginalne oznaczenia namalowane na ścianie wejścia. Bunkry bojowe oznaczone są skrótem Pak (Panzerabwehrkanone) i numerem nadanym w dokumentacji archiwalnej. W tekście używam natomiast oznaczenia SP (Sperrstand) za innymi autorami.

Ostatnio (styczeń 2021) mapę wzbogaciłem o rozszerzone podpisy i zdjęcia dostępne po kliknięciu danego obiektu. Jako że zdjęcia zajmują całą wysokość okienka z mapą zachęcam do przełączania w tryb pełnoekranowy
– przycisk [  ] z lewej strony.

Zarówno mapa Pozycji Olsztyneckiej, jak i informacje o obiektach będą sukcesywnie uzupełniane. Zapraszam do samodzielnych poszukiwań, a do pogłębiania wiedzy polecam: Pozycja Olsztynecka w obszarze gminy Nidzica; artykuły na stronie hauba.pl oraz blog na Facebooku Pozycja Olsztynecka. Jest również coś offline: W. Różewicz (2006), „Fortyfikacje nowożytne Prus Wschodnich. Przewodnik”

Zwiedzając obiekty Pozycji Olsztyneckiej należy zachować dużą ostrożność. Mimo, że większość z nich jest w dobrym stanie to i tak można natrafić na wystające ostre elementy lub krawędzie. Ze względu na lokalizację większości bunkrów na terenie leśnym trzeba się liczyć z tym, że bujna miejscami roślinność utrudni znalezienie i dotarcie do obiektów. Część obiektów znajduje się na polach uprawnych na które nie wejdziemy w porze wegetacji. Na zwiedzanie polecam więc wczesną wiosnę i późną jesień. Wszystkich amatorów zwiedzania bunkrów, nie tylko tego regionu, proszę też o szczególną ostrożność podczas zwiedzania zimowego. Obiekty tego rodzaju często są miejscami zimowania nietoperzy. W razie spłoszenia i przebudzenia nietoperza ze snu, nie ma on praktycznie szansy na przeżycie do końca zimy. Zwiedzajmy więc z rozsądkiem.


* Różewicz podaje całkowitą długość P.O. na 103 km co można przyjąć wliczając całą długość jezior: Szeląg na początku linii i Serwent na jej końcu.
** Najważniejsi autorzy powielają informacje o niewybudowaniu 2 schronów biernych ze 120 zaplanowanych. Jednak różnią się w kwestii których. Różewicz wymienia L 52 i L 73, Autor bloga na Facebooku, L 70 i L 72. Wszystkie je znalazłem i to w dobrej kondycji. Czy jednak wybudowano wszystkie 120 zaplanowanych? Jeszcze nie mam pewności.
*** Numeracja na dostępnych mapach, powielających archiwalne dane niemieckie, może zawierać błędy. Tak jest np. z bunkrem L 50 który na mapach dostał nr 51. Do sprawdzenia są bunkry L 77 i 78 gdzie wydaje się, również nastąpiła pomyłka.

 • 18 stycznia 2021 at 23:01
  Permalink

  Czy byłaby możliwość dodania/wyświetlenia współrzędnych GPS do każdego z tych miejsc?

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2021 at 21:10
   Permalink

   Spróbuję coś zakodować. Póki co, jest prawy klik i okienko ze współrzędnymi w formacie DD (stopnie.dziesiętne) i DMS (stopnie minuty sekundy). Funkcja włączona z myślą o dodawaniu nowych obiektów. Np. klikasz w rozpoznanym miejscu, kopiujesz współrzędnie i wklejasz w komentarzu. Do tego lepszy jest format DD bo jest gotowy do użycia w skryptach.

   Odpowiedz
  • 2 lutego 2021 at 22:19
   Permalink

   No i udało się 🙂 Myślę, że całkiem dobrze. W dymku jest podgląd współrzędnych oraz możliwość wygenerowania i pobrania pliku GPX z danym waypointem.
   Powodzenia w poszukiwaniach.

   Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2021 at 16:14
  Permalink

  L 15 potwierdzam. Nawet użytkowany gospodarczo…

  Odpowiedz
  • 15 kwietnia 2021 at 20:40
   Permalink

   Dziękuję za informacje. Na mapie poprawię jak uda mi się wreszcie zrobić kolejną wycieczkę w tamte strony.

   Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2021 at 22:10
  Permalink

  L10 na cmentarzu w Ostrowinie, jest również.

  Odpowiedz
 • 20 kwietnia 2021 at 23:46
  Permalink

  L35 też potwierdzam, sympatycznie gospodarze oprowadzili po posesji. Nawet schludnie…

  Odpowiedz
 • 4 maja 2021 at 22:43
  Permalink

  Sprawdzony fundament, nie ma go na mapie. Lasy Ostrowina.

  Odpowiedz
  • 5 maja 2021 at 00:34
   Permalink

   A można prosić o współrzędne? Na mapie wystarczy kliknąć prawym klawiszem, skopiować i wkleić w komentarzu.

   Odpowiedz
 • 8 września 2021 at 17:35
  Permalink

  7/44 ma się dobrze, potwierdzam. Ale 6/44 to tylko dziura pod fundament.

  Odpowiedz
  • 11 września 2021 at 00:07
   Permalink

   Ponoć jednak fundament jest, teraz guzik widać.

   Odpowiedz
  • 21 listopada 2021 at 22:55
   Permalink

   Dzięki za dobre słowo.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *