Warmia i Mazury – Prusy Wschodnie na mapach z Meyers Haus Atlas wydanego przez Bibliographisches Institut Leipzig w 1935 roku.
Na tle mapy przeglądowej Prus Wschodnich (fragment, oryginał w skali 1:1 400 000), prezentuję 2 mapy regionalne które zawierają poza danymi topograficznymi również ciekawą treść turystyczną. Znaleźć możemy m.in. schroniska młodzieżowe, linie autobusowe i trasy rejsów wycieczkowych.
OBERLAND – mapa w skali 1:500 000 obejmuje obszar na zachód od Olsztyna po dolinę Wisły. W ostatnich latach udało się wprowadzić do obiegu określenie Mazury Zachodnie które w przybliżeniu odpowiada temu właśnie terenowi. Na jeszcze starszych mapach znajdziemy łacińską nazwę Hockerland.
Główne atrakcje: to oczywiście Oberländischer Kanal – Kanał Elbląski albo jak wolą inni Ostródzko-Elbląski, Marienburg – Malbork oraz Tannenberg-National-Denkmal pod Olsztynkiem (Hohenstein). Jak widać na mapie także do wielu innych miejscowości można było dojechać autobusem i znaleźć tani nocleg.
MASURISCHE SEEN – mapa w skali 1:300 000 – czyli region Wielkich Jezior Mazurskich. Treść topograficzna bogatsza (skala) i można np. porównać dawniejszą i obecną sieć dróg (wygląda, że niewiele się zmieniło – nawierzchnia też). Najważniejsze jednak są jeziora. Dla wielu kwintesencja Mazur. Białe żagle i błękit dokoła. Region ten w okresie międzywojennym rozpoczynał swoją karierę w turystyce. Przybywało żeglarzy i kajakarzy (Cruttinna – Krutynia), a statki spacerowe woziły miej aktywnych wczasowiczów.
Ja odszukałem natomiast inne miejsce – leśniczówkę Pranie. Jak nazywała się w tamtych latach? Z kim obecnie kojarzymy to miejsce?
Dla pierwszego komentującego postaram się o jakąś miłą nagrodę.
Z tego co mogłem zauważyć, wydawnictwo z Lipska wykorzystywało powyższe mapy także w typowo turystycznych opracowaniach – przewodnikach po Prusach Wschodnich. Najprawdopodobniej w skład przewodników (może także atlasów) wchodziły inne mapy regionu. Jeśli ktoś z czytających ma informacje o pozostałych mapach lub zna źródło, proszę o kontakt.