Niemieckie mapy samochodowe

Mapy samochodowe w swej treści nie ograniczają się tylko do informacji niezbędnych automobilistom. W większym lub mniejszym stopniu przekazują również wiadomości o walorach turystycznych przedstawianego obszaru. Stąd obecność archiwalnych map samochodowych Warmii i Mazur w serwisie warmaz.pl.

B.V. Karte – arkusz 4.

Tu autorzy postanowili przygotować automobilistom przykładowe trasy turystyczne które pokazują najciekawsze miejsca. Mapa ta, w części opisowej, pełni więc rolę przewodnika turystycznego. W samej prezentacji kartograficznej pokazano jednak tylko przebieg opisywanych tras. Brak oznaczenia interesujących miejsc. Wyjątkiem jest Tannenberg Denkmal i większe cmentarze związane z bitwą 1914 roku.
Dodatkowo oznaczono drogi o wybitnych walorach krajobrazowych.

 

Na odwrocie mapy zamieszczono również schematyczne plany większych miast. Aby je obejrzeć należy w panelu po prawej stronie okna mapy, zaznaczyć wybór „Plany miast” a następnie kliknąć zielony prostokąt.

 


 

Esso – Wegweiser 4

Okładka mapy samochodowej ESSOJak można rozumieć tytuł, mamy do czynienia nie tylko z mapą samochodową. Treść turystyczna jest tu rzeczywiście bardzo rozbudowana. Możemy znaleźć atrakcje przyrodnicze (rezerwaty, parki i pomniki przyrody, punkty widokowe) oraz kulturowe (zamki, dwory, kościoły, pomniki, cmentarze i wiele innych). Na odwrocie mapy znajdziemy wszechstronny opis całej prowincji, propozycje tras turystycznych dla automobilistów oraz indeks ponad 180 atrakcji które zostały oznaczone na mapie.

Na okładce mapy, największa atrakcja ówczesnych Prus Wschodnich ? Reichsehrenmal Tannenberg.

* Mapa nie jest wyświetlana domyślnie. Aby ją obejrzeć należy w panelu zaznaczyć odpowiednie pole wyboru.